PKP INFORMATYKA jest członkiem kluczowych światowych
i europejskich organizacji kolejowych.
Nasi eksperci pracują w kilkunastu grupach roboczych i warsztatach w organizacjach, których jesteśmy członkami jako Grupa PKP.
Najważniejszymi organizacjami kolejowymi są:
- UIC – Międzynarodowy Związek Kolei z siedzibą w Paryżu,
- CER – Community of European Railway and Infrastructure Companies z siedzibą w Brukseli,
- OSŻD – Organizacja Współpracy Kolei skupiająca kraje Europy Środkowej, Wschodniej i Azji (Организация сотрудничества железных дорог) z siedzibą w Warszawie,
- HIT RAIL – Firma należąca do 12 zarządów kolei, zarządzająca infrastrukturą sieci Hermes, przeznaczoną do międzynarodowej wymiany danych.
Poniżej prezentujemy schemat ogólny organizacji kolejowych:
CER – organizacja europejska reprezentująca ponad 70 członków. Język obowiązujący to język angielski.
Współpracuje z europejskimi instytucjami:
- Rada Unii Europejskiej
- Komisja Europejska
- Parlament Europejski
- Europejska Agencja Kolejowa (ERA)
Ponadto, CER współpracuje z organizacjami: ASECAP, CEEP, CIT, EBRD, EIB, EFRTC, EIM, EPF, ERFA, ETF, IRU, OTIF, OSJD, RNE, SEETO, T&C, UIC, UNIFE, UIP, UIRR, UITP, oraz z Bankiem Światowym.
UIC – największa organizacja kolejowa. Założona w 1925 roku, jej siedziba znajduje się w Paryżu.
Międzynarodowy Związek Kolei zrzesza ponad dwustu Członków z całego świata.
Językiem obowiązującym w dokumentach oraz pracach organizacji jest język angielski.
Wzajemne powiązania osób i przedmiotów przez Internet zbliża ze sobą świat rzeczywisty i świat cyfrowy. PKP Informatyka uczestniczy w pracach w obszarze digitalizacji kolei oraz w obszarze badawczo- rozwojowym m.in. w grupach: RICG koordynującej projekty badawczo-rozwojowe w kolejach europejskich, oraz w grupach roboczych pracujących w obszarze przewozów pasażerskich, m.in. nad zagadnieniami takimi jak wygląd biletów papierowych, sposób rezerwacji miejsc, interoperacyjność w zakresie TAP i TAF (specyfikacji aplikacji telematycznych).
Organizacja Współpracy Kolei (OSŻD) założona w 1956 roku. Jej członkami są ministerstwa transportu i centralne organy państwowe kierujące transportem kolejowym 27 krajów Europy i Azji.
Języki posiedzeń – rosyjski.
Siedzibą organizacji jest Warszawa. OSŻD pracuje w pięciu Komisjach kierunkowych oraz podgrupach i grupach specjalnych powoływanych w konkretnych działaniach.
Główne Komisje to:
- I Komisja ds. tematyki transportu kolejowego i korytarzy międzynarodowych
- II Komisja ds. listów przewozowych
- III Komisja ds. transportu towarowego
- IV Komisja ds. transportu pasażerskiego
- V Komisja ds. infrastruktury
PKP Informatyka pracuje w czterech pierwszych Komisjach i Grupie specjalnej ds. SMGS.
Ponadto bardzo ważnymi Stałymi Grupami Roboczymi są Grupa Kodowania i Informatyki, i powiązana z nią Grupa Bezpapierowej Technologii. W pracach obu tych grup biorą udział nasi eksperci. M.in. wynikiem tych prac jest wdrażany obecnie elektroniczny list przewozowy SMGS.
Prace PKP Informatyka obrazuje poniższy obraz:
Praca w organizacjach kolejowych jest nośnikiem przepływu wiedzy w naszej Spółce, daje okazję kontaktu z innymi działami informatycznymi kolei, pokazuje punkty do poprawy współpracy, daje okazję do obserwacji najnowszych trendów rozwojowych w innych kolejach, z czego korzystamy w naszej pracy.
Oprócz wiedzy i możliwości realnej współpracy z innymi kolejami w poszczególnych, nawet szczegółowych tematach ale dających praktyczny wymiar w zakresie interoperacyjności kolei oraz udziału we wspólnym tworzeniu wymagań, PKP INFORMATYKA uczestniczy także we wspólnych projektach, np. w programie Shift2RAIL w projekcie MAASIVE w zakresie kodów 2D w biletach elektronicznych w ruchu pasażerskim.
Praca w organizacjach jest także nośnikiem INNOWACJI i wskazuje obszary prac w najbliższych latach, nowoczesne technologie i trendy rozwojowe kolei.
Innowacje w PKP Informatyka
Obszary rozwojowe PKP Informatyka:
- Big Data
Przetwarzanie i analityka dużych zabiorów danych - Blockchain
Wykorzystanie rozproszonego rejestru w potwierdzaniu transakcji pomiędzy interesariuszami na rynku kolejowego - Cloud
Architektura rozwiązania dostępna dla wszystkich interesariuszy Grupy PKP - Smart Technologies
Wpisana w konwencję Smart City i Inteligentnego Dworca, oparta na Internecie Rzeczy (IoT)