W niedzielę 1 września br., w 85. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej uczczona została pamięć pomorskich kolejarzy, których bohaterska postawa uniemożliwiła najeźdźcy opanowanie mostu w Tczewie. Zgładzeni w odwecie razem z rodzinami Polacy, stali się jednymi z pierwszych ofiar zbrodni niemieckiej okupacji.
Uroczyste obchody – jak co roku – zgromadziły setki mieszkańców, gości, osoby duchowne i przedstawicieli władz, którzy tego dnia pojawili się w Szymankowie i Tczewie. W uroczystościach PKP Informatykę reprezentowała Anna Sabina Wojciechowska, Wiceprezes Zarządu.
1 września 1939 r. po godz. 4.00 polscy inspektorzy celni oraz kolejarze ze stacji granicznej Wolne Miasto Gdańsk – Szymankowo/ Simonsdorf (polski posterunek celny) zostali napadnięci przez wojska niemieckie zamierzające wkroczyć zbrojnie na teren II Rzeczypospolitej. Polscy inspektorzy celni zdołali powiadomić o napadzie, wystrzeliwując ok. 4.30 rakietę ostrzegawczą.
Jednocześnie polscy kolejarze wykoleili pociąg z żołnierzami Wehrmachtu, który przygotowany był do ataku na Polskę. Dzięki temu polscy żołnierze zdołali odpalić ładunki wybuchowe niszcząc most na Wiśle w Tczewie i uniemożliwiając atak wojsk niemieckich.
W odwecie, o godz. 4.45 niemiecka żandarmeria i członkowie oddziałów szturmowych SA zamordowali 14 polskich kolejarzy, 2 członków ich rodzin oraz 5 celników. Zostali oni pochowani w zbiorowej, bezimiennej mogile na obrzeżach wsi. Po wojnie w 1947 r. ciała pomordowanych kolejarzy i celników zostały ekshumowane i przeniesione do zbiorowego grobu na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu – Cmentarzu na Zaspie w Gdańsku. W miejscu ich pochówku w Szymankowie kolejarze ustawili pomnik pamięci zamordowanych kolejarzy i celników. W 2007 r. na budynku dworcowym w Szymankowie została odsłonięta pamiątkowa tablica upamiętniająca ofiary tamtych wydarzeń.