
Na początku maja br. NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence (CCDCOE) zorganizowało po raz piętnasty Locked Shields 2025 – największe na świecie ćwiczenia NATO typu „live-fire” w dziedzinie cyberobrony. To coroczne, prestiżowe wydarzenie skupia światową elitę ekspertów z sektora wojskowego, rządowego, akademickiego oraz prywatnego. W tegorocznej edycji, która zgromadziła około 4000 uczestników z 41 państw, nasz kraj połączył siły z drużyną Francji.
W polskiej drużynie uczestniczył zespół PKP Informatyka.
Ćwiczenie Locked Shields to symulacja masowego incydentu w cyberprzestrzeni. Testowana jest zdolności ostrzegania, przeciwdziałania, reagowania i usuwania skutków ataków w czasie rzeczywistym. Zadaniem uczestników – zespołów szybkiego reagowania, jest ochrona infrastruktury fikcyjnego państwa Berylii przed zmasowanym i złożonym cyberatakiem adwersarzy pod flagą Crimsonii.
Przebieg ćwiczenia to dynamiczna eskalacja incydentów – ataki na sieci energetyczne, komunikacyjne i wojskowe, a także dezinformacje medialne i wycieki danych.
Zespoły muszą analizować złośliwe oprogramowanie, reagować na ataki typu DDoS oraz podejmować strategiczne decyzje. Przygotowują również raporty sytuacyjne, komunikaty medialne i rozwiązują złożone problemy prawne wynikające z ataków. Wszystkie działania realizowane są pod presją czasu, w dynamicznie rozwijającej się sytuacji.
Ćwiczenia Locked Shields są jednymi z najbardziej realistycznych symulacji ataków cybernetycznych na świecie.
Polska, która od lat jest ich aktywnym uczestnikiem wystawiła zespół złożony z przedstawicieli Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, uczelni wojskowych oraz partnerów cywilnych, w tym zespołu reprezentującego PKP Informatyka.
